Diller  |  
Turkish Azerbaijani Macedonian Bulgarian Greek English German Russian French Arabic Czech Dutch Hungarian Italian Japanese Korean Norwegian Portuguese Romanian Serbian Spanish Ukrainian
İade İşlemi İtiraz İşlemi
İade İşlemi

Alıcı Ürünü kargo yetkilileri yanında alarak kontrol eder. İlanda belirtilen özellikler dışında bir durum tesbit edilmesi halinde kargo görevlisine zabıt tuturarak satıcıya iade gönderir. iade gönderim ücreti aksi belirtilmedikçe alıcı tarafından karşılanır. Daha sonra ürün Onay/Red sayfasındaki b) Gelen ürünü İADE ediyorum linkine tıklanır. iade Açıklaması girilerek Onayla butonuna basılarak işlem tamamlanır. iade ürün satıcı tarafından teslim alınmasından sonra havuz hesabında bekletilen ödeme alıcıya iade edilir.
İtiraz İşlemi

Satıcı ürünün gönderim bilgisini sisteme girmesine rağmen, kargo tarafından alıcıya ürünün ulaşmaması durumunda, alıcı itiraz hakkını kullanabilir. itiraz işlemi ürün Onay/Red sayfasında yer alan c) ürün teslim edilmedi linkine tıklanarak gerçekleştirilir. Bu aşamadan sonra ürün ödemesi, kargo işleminin kontrolü ve ürün teslimatının tamamlanmas?ına kadar bloke edilir. Kargo bilgilerindeki hataların giderilmesi için satıcıya 24 saat ek süre tanınır. Bu süre içinde kargonun teslim edilmedisinin tespit edilmesi halinde, havuz hesabında tutulan ödeme alıcıya iade edilir ve satıcının sitemizdeki üyeliği iptal edilir.